telefon: 67 211 35 52email: biuro@gwda.pl

Aktualności

18.9.2024

Pożar na terenie firmy

W dniu 18.09.2024 r. w godzinach porannych na terenie spółki GWDA wybuchł pożar. Zagrożony był budynek administracyjno – biurowy, gdzie zlokalizowano źródło ognia. Duże zadymienie budynku oraz uruchomiony z czujników dymu alarm systemu sygnalizacji pożarowej spowodował decyzję o szybkiej ewakuacji pracowników i wszystkich przebywających w tym czasie w budynku.

Zagrożenie pożarowe było na szczęście symulowanym zagrożeniem przygotowanym na potrzeby ćwiczeń w zakresie postępowania na wypadek pożaru, których obowiązek wynika z treści Rozporządzenia MSWiA z dnia 19 lutego 2020 r. w sprawie wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej, jakie mają spełniać obiekty budowlane lub ich części oraz inne miejsca przeznaczone do zbierania, magazynowania lub przetwarzania odpadów.
Ćwiczenia przeprowadzono z udziałem pilskich jednostek Państwowej Straży Pożarnej.

Ćwiczenia przeciwpożarowe przeprowadzono także na terenie instalacji Kompostowni odpadów, na której magazynowane są odpady palne, takie jak odpady ulegające biodegradacji tzw. odpady zielone czy  odpady z tworzyw sztucznych.
Pracownicy spółki uczestniczyli także w praktycznych ćwiczeniach z użycia podręcznego sprzętu gaśniczego, obsługi agregatów gaśniczych i innego sprzętu ochrony przeciwpożarowej.

Ćwiczenia w zakresie postępowania na wypadek pożaru Spółka GWDA przeprowadza corocznie.
Częste pożary w gospodarce odpadami w ostatnich latach stały się poważnym problemem, które spowodowały rewolucyjne zmiany w prawodawstwie, co w konsekwencji zaostrzyło przepisy  narzucając szereg nowych obowiązków na posiadaczy odpadów prowadzących ich przetwarzanie. Takim podmiotem jest spółka GWDA, która realizując założenia społecznej odpowiedzialności w biznesie podejmuje wiele działań w celu minimalizacji ryzyka wystąpienia wszelkich zagrożeń,  by zapobiegać negatywnemu wpływowi swojej działalności na zdrowie i życie ludzi oraz na środowisko.
Nie możemy bagatelizować żadnych zagrożeń. Obecnie świat znajduje się na rozdrożu, wypracowany przez pokolenia postęp cywilizacyjny wystawiony jest na ryzyko wskutek degradacji środowiska oraz zmian klimatycznych.

Kluczowe zagrożenia klimatyczne jak ekstremalne susze, pożary, powodzie, burze, zanieczyszczenia powietrza i zmiany ekosystemu mają bezpośredni związek z ich następstwami taki jak niedobór wody, brak bezpieczeństwa energetycznego, związanego z tym bezpieczeństwa żywnościowego, co stanowi globalne zagrożenie dla życia.

Jeśli wysiłki na rzecz łagodzenia skutków zmiany klimatu nie zostaną przyspieszone, a starania adaptacyjne pilnie zwiększone, obecne i przyszłe pokolenia będą nadal ponosić ich ciężar, ponieważ zmiana klimatu wpływa na ich przetrwanie oraz zdrowie i dobrostan.